Redagują Milena i Maciej
wtorek, 01 grudnia 2009
"Pora umierać" (2007)

Bohaterką filmu jest Aniela, starsza kobieta mieszkająca samotnie w przepięknym starym domu. Jak na swój wiek, jest bardzo żywą, radosną i realnie myślącą kobietą. Po odzyskaniu domu jej marzeniem jest, aby jej syn z rodziną zamieszkał z nią, aby dom mógł „odżyć”. Jednak czekając na jego odpowiedź, zdaje sobie sprawę, że on, tego nie chce. Uświadamia też sobie, że jej bliscy i nie tylko, czekają na jej śmierć, aby odziedziczyć majątek. Oczywiście sama Aniela ma świadomość tego, że jej czas nieubłagalnie mija, ale widać, że jest z tym pogodzona. Pogodzona, ale nie zrezygnowana i przygnębiona, lecz cierpliwie czekająca na to, co nieuniknione.

Słyszymy cały czas wewnętrzny monolog Anieli, który jest prosty i „bez ogródek”.

W jaki sposób urozmaica sobie czas? O czym myśli? Jak sobie radzi z samotnością? Jaka jest Aniela?  Zachęcam do obejrzenia filmu.

                                              Redagowała: MilenaReżyseria:
Dorota Kędzierzawska Dorota Kędzierzawska
Scenariusz:
Dorota Kędzierzawska Dorota Kędzierzawska

Obsada:
Danuta Szaflarska Danuta Szaflarska Aniela 
Krzysztof Globisz Krzysztof Globisz Syn Anieli 
Marta Waldera Marta Waldera Synowa Anieli 
Patrycja Szewczyk Patrycja Szewczyk Wnuczka Anieli 

Wybrane fragmenty filmu.

Trailer - Zapowiedź20:19, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 12 listopada 2009
KOLEJNE SPOTKANIE

ZAPRASZAMY

 

 

NA

„DKF”

DYSKUSYJNY KLUB FILMOWY

 KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ


27.11.2009


w piątek w Sali „A” o godz 20:00

 

!!! Wstęp wolny !!!


21:58, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Dodaj komentarz »
piątek, 30 października 2009
"Linia życia" [Flatliners] (1990)

„Są granice, których nie wolno przekraczać” Czy rzeczywiście tak jest? Co w tym złego, że pragniemy odpowiedzi na pytanie, zadawane od wieków-co jest po śmierci, czy istnieje dalsze życie?

Nelson-student medycyny wraz z kolegami postanowił zbadać tajemnice śmierci. Używając specjalnych leków sprawił, że przeżył śmierć kliniczną. Po udanym powrocie do życia, jego koledzy zaczęli licytować się między sobą o to, który z nich odbędzie następną „podróż”.

Wszyscy są podekscytowani i zafascynowani przygodą, jaka ich czeka, nie zdając sobie sprawy, że czeka na nich również druga strona… Jak kończy się ta zabawa? Zobaczcie sami.

 

Dzisiaj również wielu ludzi jest zafascynowanych tą „drugą stroną”. Jesteśmy ciekawi swojej przyszłości zarówno tu na ziemi, jak i po naszej śmierci. Co niektórzy chodzą do wróżek, aby poznać swoją przyszłość, aby otrzymać radę, jak postąpić w danej sytuacji. Naiwnie sądząc, że ona mu pomoże, że dba o nasze dobro. W ten sposób, człowiek nieświadomie naraża się na kłopoty, które mogą go czekać, za to, że wchodzi w świat zakazany.

I chociaż gdzieś w środku nas jest przekonanie, że jednak są granice, których nie wolno przekraczać, to jesteśmy tak pewni siebie, że ignorujemy ostrzeżenia i posuwamy się dalej w naszych poszukiwaniach, w chęci doświadczenia czegoś wyższego.

Jest wiele różnych środków i sposobów, aby przeniknąć w świat duchowy. Narkotyki, hipnoza, wprowadzanie się w różnego rodzaju stany, dzięki którym można doświadczyć czegoś, co wydaje się jest tym, czego człowiek potrzebuje. Jakże po takich przeżyciach, ludzie jeszcze bardziej czują się zagubieni i bezbronni. I nie jednemu wydaje się, że nie ma już odwrotu, że jest za późno.

Nie ma nic złego w tym, że poszukujemy w życiu, czegoś-co ma wartość, że interesuje nas życie po śmierci, że chcemy poznać odpowiedź już teraz… Złe jest to, że szukamy tam, gdzie nie powinniśmy. Świat duchowy jest dostępny dla każdego człowieka, ale ma dwa oblicza i o tym musimy pamiętać, kiedy zdecydujemy się poznać go bliżej.

                                          Redagowała: MilenaReżyseria:
Joel Schumacher Joel Schumacher
Scenariusz:
Peter Filardi Peter Filardi
Obsada:

Kiefer Sutherland Kiefer Sutherland Nelson Wright 
Julia Roberts Julia Roberts Rachel 
Kevin Bacon Kevin Bacon David Labraccio 
William Baldwin William Baldwin Joe Hurley 
Oliver Platt Oliver Platt Randy Steckle 

Wybrane fragmenty filmu.

Trailer - Zapowiedź23:55, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 października 2009
UWAGA!!! ROZPOCZĘCIE KLUBU DYSKUSYJNEGO


30 Pażdziernika

Pierwsze w tym roku akademickim, spotkanie "DKF" Dyskusyjnego Klubu Filmowego.


!!!Zapraszamy!!!
17:09, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 16 czerwca 2009
Kolejne spotkanie "DKF" !!!

!!!UWAGA!!!

Kolejne spotkania Dyskusyjnego Klubu Filmowego

"DKF"

rozpoczną się w październiku 2009 r.


ZAPRASZAMY!!!

09:27, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Komentarze (2) »
piątek, 12 czerwca 2009
"Eksperyment" [Das Experiment](2001)

Pomysł na napisanie scenariusza do niemieckiego filmu „Eksperyment”, został zaczerpnięty z wydarzeń, które miały miejsce na Uniwersytecie Stanford w 1971r. Akcja filmu toczy się w czasach współczesnych w Niemczech. Główny bohater - Tarek Fahd, dowiaduje się o organizowanym eksperymencie przez pewnego doktora oraz jego asystentkę. Tarek jest fotoreporterem i przenika w „świat” owego eksperymentu. Pozostała grupa ochotników, została wybrana selektywnie wg. spełnianego zawodu, wykształcenia lub zainteresowania. Zostaje wybrana grupa strażników oraz grupa więźniów. Cały eksperyment ma na celu sprawdzić relacje miedzy tymi wrogimi – w realnym świecie – grupami. Eksperyment został przewidziany na okres czternastu dni.

Jednak już drugiego dnia, coś wymyka się spod kontroli…

                                                         Redagował: Maciej

                                                           


Reżyseria
Oliver Hirschbiegel Oliver Hirschbiegel
Scenariusz
Mario Giordano Mario Giordano
Oliver Hirschbiegel Oliver Hirschbiegel

Obsada


Moritz Bleibtreu Moritz Bleibtreu Tarek Fahd, więzień nr 77 
Oliver Stokowski Oliver Stokowski Schutte, więzień nr 38 
Wotan Wilke Möhring Wotan Wilke Möhring Joe, więzień nr 69 
Stephan Szasz Stephan Szasz więzień nr 53 
Polat Dal Polat Dal więzień nr 40 
Danny Richter Danny Richter więzień nr 21 Wybrane fragmenty filmu.


Trailer - Zapowiedź01:02, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Dodaj komentarz »
"Piknik pod Wiszącą Skałą" [Picnic at Hanging Rock] (1975)

Os

Początek filmu ukazuje pensję dla panienek z zamożnych rodzin, prowadzoną twardą ręką przez despotyczną damę panią Appleyard. Poznajemy uczennice u progu dojrzewania, które wkrótce staną się aktorkami tajemniczego zdarzenia.
Miranda o anielskiej urodzie, delikatna, piękna i pełna mądrości życiowej o wiele większej, niż sugerowałby jej młody wiek (17 lat).
W dniu Świętego Walentego w 1900 roku dziewczęta wybierają się na piknik. Podczas wyprawy trzy z nich, wraz z nauczycielką giną bez śladu. Wiadomo tylko, że poszły zwiedzać tajemniczą skałę. Poszukiwania spełzają na niczym. Co wydarzyło się tamtego popołudnia? Dlaczego czwarta z dziewcząt, która brała udział we wspinaczce nic nie pamięta? Zagadka zaginięcia nie zostaje wyjaśniona, są jedynie tropy, których odnajdywanie w filmie dodaje mu dodatkowego smaczku.
Film ten jest pięknie sfotografowany, ten oniryczny świat dziewczęcych marzeń. Zawiera również mistyczne elementy kultury aborygenów. Emanuje niedopowiedzeniami, jest subtelny i magiczny, mówiący o tym, że nie wszystko w świecie można zbadać siłą  percepcji rozumu.
Sekwencje symbolizujące wyrwanie się dziewcząt z okowów i kleszczy krępowania cielesności w tej katolickiej szkole (ptaki w locie, rozwijająca się róża), a szczególnie cudowne kadry dziewcząt w białych sukniach zmierzających w zwolnionym tempie ku skale (z muzyką Zanfira w tle) na długo pozostaje w pamięci.
Dzieło to jest ponadczasowe, a upływający czas działa tylko na korzyść tego filmu. Dzięki swej wielowątkowości, głębi, mnogości znaczeń, pięknu plastycznemu i tajemnicy na zawsze pozostanie w annałach sztuki filmowej uznawany za dzieło wybitne.
W dzisiejszym "plastikowym świecie”, w którym dominuje płycizna, efekciarstwo, warto w skupieniu zanurzyć się w ten magiczny świat, równocześnie w siebie….

                                                                         Redagował: Juliusz

Reżyseria
Peter Weir Peter Weir
Scenariusz
Cliff Green Cliff Green

Obsada
Rachel Roberts Rachel Roberts Pani Appleyard 
Vivean Gray Vivean Gray Panna McCraw 
Helen Morse Helen Morse Mlle. de Poitiers 
Kirsty Child Kirsty Child Panna Lumley 
Tony Llewellyn-Jones Tony Llewellyn-Jones Tom 
Jacki Weaver Jacki Weaver Minnie Wybrane fragmenty filmu.

Trailer - Zapowiedź00:53, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Dodaj komentarz »
"W stronę morza" [Mar Adentro](2004)

Film został nakręcony na podstawie prawdziwej historii życia Ramona Sampedro.

Głównym tematem jest walka o prawo do eutanazji. Temat mający wiele zwolenników, jak również przeciwników. Ramon w wieku 25 lat został całkowicie sparaliżowany na skutek niefortunnego skoku do wody. Po 30 latach od tamtego wydarzenia, nadal nie może pogodzić się ze swoim kalectwem i walczy o prawo do eutanazji. Samobójstwo, stało się dla niego celem życia. Życia, uzależnionego całkowicie od innych ludzi, życia bez przyszłości, bez nadziei na wyzdrowienie.

Film jest bardzo wzruszający. Po obejrzeniu możemy się zastanawiać, czy bohater filmu dobrze zrobił wybierając tą, a nie inną drogę. Jednak tylko ludzie, którzy są w podobnej sytuacji, są wstanie zrozumieć w pełni i utożsamić się z Ramonem.

Jednak pomimo jego stanu, przebywało wokół niego wiele życzliwych ludzi. Ludzi, którzy naprawdę go kochali i dla których wcale nie był obciążeniem. Smutne jest to, że tak bardzo skupił się na osiągnięciu wyznaczonego celu, że nie dostrzegał tego, jak bardzo rodzina i przyjaciele byli mu oddani. Nie jedna w pełni sprawna osoba nie ma tylu przyjaciół i znajomych, na których mogłaby polegać, którym mogłaby ufać, co Ramon.

Moglibyśmy zadać sobie pytanie: czy przez 30 lat człowiek jest wstanie przyzwyczaić się, zaakceptować sytuację, w której znajduje się? Pogodzić się z nią? Bez względu na to, co by się działo? Czy potrafisz wczuć się w sytuację Ramona? Czy mogłoby go spotkać jeszcze coś gorszego, niż dotychczas?

                                                 Redagowała: MilenaReżyseria
Alejandro Amenábar Alejandro Amenábar
Scenariusz
Alejandro Amenábar Alejandro Amenábar
Mateo Gil Mateo Gil

Obsada:
Javier Bardem Javier Bardem Ramón Sampedro 
Belén Rueda Belén Rueda Julia 
Lola Duenas Lola Duenas Rosa 
Mabel Rivera Mabel Rivera Manuela 
Celso Bugallo Celso Bugallo José 
Clara Segura Clara Segura Gené 

Wybrane fragmenty filmu.

Trailer - Zapowiedź
00:44, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Dodaj komentarz »
"Luter" [Luther](2003)

Film opowiada historię Marcina Lutra. Akcja filmu toczy się począwszy od wstąpienia Lutra do klasztoru augustianów, aż do przedłożenia cesarzowi Wyznania Augsburskiego w 1530 r. Jako zakonnik studiuje Pismo Święte i pod jego wpływem dostrzega hipokryzję swojego kościoła. Poprzez osobiste spotkanie z Bogiem doświadcza wewnętrznej przemiany.

Marcin Luter urodził się 10 listopada 1483 roku. Po doświadczeniu przeżycia burzy zdecydował się oddać swoje życie Bogu i w lipcu 1505 roku wstąpił do klasztoru augustianów w Erfurcie, gdzie otrzymał święcenia kapłańskie. Trzy lata później został powołany przez elektora saskiego Fryderyka Mądrego na profesora teologii w uniwersytecie w Wittenberdze.

Kiedy w 1517 roku przybył do Juterbock koło Wittenbergii, dominikanin Jan Tetzel, który sprzedawał listy odpustowe, Luter nie mogąc ścierpieć tej praktyki zdecydował się na publiczny protest wywieszając „Dziewięćdziesiąt pięć tez” na drzwiach kościoła. W tezach potępił system odpustów. Tetzel był specjalnym wysłannikiem papieża, który jeździł po Europie i zbierał pieniądze, które miały być wykorzystane na wybudowanie kościoła Św. Piotra w Rzymie.

Luter był człowiekiem bardzo pobożnym i pragnął oczyścić chrześcijaństwo z błędów i wypaczeń. Jednak papiestwo wystąpiło przeciwko niemu i w ten sposób mnich zapoczątkował wielki ruch religijno-społeczny, czyli reformację, która doprowadziła do rozłamu w Kościele katolickim i powstania protestantyzmu.

W 1521 roku Luter został wezwany na cesarski sejm w Wormacji, aby odpowiedzieć za swoje poglądy. Żądano od niego odwołania wszystkiego, co wcześniej powiedział i napisał. Jednak Luter nie ugiął się i powiedział, że odwoła swoje poglądy tylko wtedy, gdy zostanie przekonany o swoim błędzie przez „świadectwo Pisma”.

Aby ocalić życie Marcina, Fryderyk Mądry upozorował jego porwanie i ukrył na zamku w Wartburgu, gdzie Luter spędził w sumie 10 miesięcy dokonując przekładu Nowego Testamentu na język niemiecki.

Pod nieobecność Marcina w Wittenberdze powstały zamieszki. Mnich Didym-Zwilling i prof. Karlstadt zaczęli na własną rękę reformować życie kościelne, szybko przekraczając właściwą granicę. Sfanatyzowany lud burzył ołtarze, grabił i dopuszczał się morderstw, co wynikało z błędnie zrozumianej nauki Lutra o wolności chrześcijańskiej

            Marcin Luter znał bardzo dobrze Pismo Święte. To właśnie dzięki rozważaniom Pisma odkrył, że ludzie zostaną usprawiedliwieni i zbawieni nie przez uczynki, jak dotychczas przez wiele lat głosił kościół, lecz tylko przez wiarę w Jezusa Chrystusa.

Był tego zdania, że nieomylne prawdy zawarte są tylko w Piśmie Świętym i jeśli prawdziwi chrześcijanie chcą je poznać i prawdziwie wierzyć, to muszą studiować te Księgi. Uważał, że najwyższym autorytetem dla chrześcijanina jest Pismo Święte, a nie kościół, czy tradycje ludzkie i że w sprawach religii każdy odpowiada sam za siebie.

Człowiek jest z natury grzeszny, więc nie może tworzyć własnych prawd służących zaspokojeniu swoich pragnień, chęci osiągnięcia zysku. Nie mamy prawa „poprawiać” Boga.

Wiele ludzi uważa siebie za „chrześcijan”, a tak naprawdę daleko są od prawd Bożych. Żyjemy w kraju katolickim, mówią o nas, że jesteśmy bardzo religijnym narodem, ale większość z nas, właśnie ogranicza się tylko do religijności. Do powierzchownej gry opartej na „dobry uczynkach”, zagłuszając w ten sposób swoje sumienie. Wielu z nas, nie chce nawet zadać sobie trudu przeczytania Pisma Świętego. Krytykujemy, podważamy, osądzamy nie znając jej treści. Jakże to jest dla nas łatwe…zawsze znajdzie się jakaś wymówka dla kogoś, kto nie szuka prawdy, nie szuka Boga, albo próbujemy zrzucić odpowiedzialność na innych, na kościół. A przecież Biblia wyraźnie mówi, że zbawienie człowieka nie zależy od jego uczynków, leczy od wiary w Jezusa.  Ale skąd mamy to wiedzieć, skoro nie znamy treści Pisma Św. Chrześcijaninem jest się z wyboru, a nie od urodzenia :)

Redagowała: MilenaReżyseria:
Eric Till Eric Till
Scenariusz:
Camille Thomasson Camille Thomasson
Bart Gavigan Bart Gavigan

Obsada:


James Babson James Babson Dominikański zakonnik 
Cesare Cremonini Cesare Cremonini Strażnik zakonny 
Torben Liebrecht Torben Liebrecht Karol V 
Joseph Fiennes Joseph Fiennes Marcin Luter 
Peter Ustinov Peter Ustinov Friedrich 
Uwe Ochsenknecht Uwe Ochsenknecht Papież Leon XII 
Alfred Molina Alfred Molina Johann Tetzel 
Marco Hofschneider Marco Hofschneider Ulrick 

Wybrane fragmenty filmu.

Trailer - Zapowiedź
00:32, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Dodaj komentarz »
"Adwokat diabła" [Devil's Advocate]
Kevin Lomax jest  młodym, dobrze zapowiadającym się adwokatem, który marzy o zrobieniu kariery i dlatego też  postanawia przeprowadzić się wraz z żoną do Nowego Jorku.
Nie ma nic złego w tym, że młody człowiek pragnie rozwijać się, zdobywać nowe doświadczenia, dążyć do osiągnięcia życiowego sukcesu, jakim jest dla niego wysoka pozycja zawodowa i status materialny. Ale jak daleko możemy posunąć się w osiągnięciu wymarzonego celu i po jakich kosztach? Ile możemy poświęcić?
Granica jest bardzo cienka między zdrowymi ambicjami a żądzą, która zniewala człowieka, o czym przekonuje się Kevin. Jego własne ambicje i żądze powoli stają się jego jedynym celem w życiu, zaślepiając go w takim stopniu, że odrzuca wszystko, co wcześniej kochał i co uważał za wartościowe. Pieniądze mają wielką moc i nie jeden człowiek sprzedał swoją duszę, aby je mieć.
 Al Pacino bardzo dobrze zagrał swoją rolę jako szatana. Milton jest bardzo inteligentny, zna naturę człowieka, jego słabości, pragnienia i wie bardzo dobrze jak nim manipulować. Czy Kevin zdoła oprzeć się jego manipulacjom? Ostatecznie Milton zawsze pozostawiał mu wolną wolę. Film świetnie ukazuje, w jaki sposób jesteśmy nieświadomie manipulowani przez zło. Możemy się zastanowić, czy w związku z tym, jesteśmy wstanie walczyć z naszą grzeszną naturą? Czy jest jakaś inna droga?

                                                       Redagowała: MilenaReżyseria
Taylor Hackford Taylor Hackford
Scenariusz
Tony Gilroy Tony Gilroy

Obsada:


Keanu Reeves Keanu Reeves Kevin Lomax 
Al Pacino Al Pacino John Milton 
Charlize Theron Charlize Theron Mary Ann Lomax 
Jeffrey Jones Jeffrey Jones Eddie Barzoon 
Judith Ivey Judith Ivey Mrs. Lomax 
Connie Nielsen Connie Nielsen Christabella 

Wybrane fragmenty filmu.

Trailer - Zapowiedź
00:17, klub-dyskusyjny1 , DKF
Link Dodaj komentarz »
free counters
Dodatki na bloga